X
تبلیغات
رایتل
جمعه 29 مهر 1390 @ 19:27

شهری که ناپدید شد و مردمی که سنگ شدند

از ۲۰هزار نفر جمعیت پمپی دو هزار نفر ناپدید شدند و مابقی آرام آرام مذاب و به تلی از مجسمه های سنگی تبدیل شدند


 

این مرد وحشتزده آخرین نفسهایش را کشیده، شاید چشمانش
را گرفته تا شاهد لحظات وحشتبار آخرین نباشد… اما چرا ؟شهر پمپی، شهری در ایتالیای امروزی یا روم باستان در روز ۱۹ اوت سال ۷۹ میلادی در پی فعالیت آتشفشانی کوه وزوو که ۲۸ ساعت ادامه داشت به زیر کوهی ۶ متری از مواد مذاب و خاکستر آتشفشانی رفت. حادثه آنقدر ناگهانی روی داد که همه چیز در شهر به همان حالت که در اثنای زندگی روزمره بود دست نخورده ماند و امروز دقیقا به همان گونه که دو هزار سال پیش بودند باقی است. گویی زمان منجمد شده است.

این شهر به وسیله انفجارهای آتشفشانی کوه «وزوو» نابود شد. آتشفشان وزوو سمبل کشور ایتالیا و قبل از آن نشانه شهر ناپل است.

کوه آتشفشانی وزوو اگرچه طی دو هزار سال گذشته آرام بوده است اما نام آن را کوه اخطار گذارده اند. چنین نامی به دلیل فجایع و حوادثی بوده است که در تاریخ از این کوه به ثبت رسیده است. فاجعه ای که برای «سدوم و عمورا» روی داد شباهت زیادی به حوادث تخریبگر شهر پمپی داشته است. در سمت راست وزوو شهر ناپل و سمت شرق آن شهر پمپی قرار دارد. مذاب و خاکستر ناشی از فوران آتشفشانی که دو هزار سال پیش روی داد حیات را از این شهر برچید.لب ها، چشمانش و پوست بدنش ذوب شده است، بجز جمجمه اش تمامه سنگ شده است.گویا آتشفشان در نهایت سکوت جان مردم را کنده است.به نظر می رسد این مرد در حال فرار بوده است.از ۲۰ هزار نفر جمعیت پمپی دو هزار نفر ناپدید شدند و مابقی آرام آرام مذاب و به تلی از مجسمه های سنگی تبدیل شدند.جمعی از کودکان و بزرگسالان، منتظر قایقی بودند که هیچوقت نیامد.یکی جمع شده، یکی به پشت آرامیده – اما یکی بیدار شده و تا تکانی بخورد! جانش کنده شده است.متوجه هیچ نشده است، گویا ناگهان مواد بر رویش ریخته است که حتی نتوانسته است دستی تکان دهد.اعضای خانواده ای که در کنار هم مردند.


مواد مذاب کوه وزوو به آنی تمامی شهر را از نقشه منطقه جاروب کرد. جالب ترین جنبه این حادثه آن است که هیچ کس نتوانسته است در مقابل فوران آتشفشان وحشتناک وزوو بگریزد. یک خانواده در حال صرف غذا در یک لحظه تبدیل به سنگ شده اند. صورت برخی از اجساد انسانهای سنگ شده که از داخل زمین کشف شده اند همچنان سالم و صحیح باقی مانده است. صورت آنها حالت گیج و منگ دارد.مردی که سر همسرش را در بغل گرفته و منتظر پایانند.پدر – فرزند – مادرمرگ مردم پمپی در یک لحظه رخ داد، فاجعه هرچه بود، همه چیز به همان حالت اولیه و بدون تغییر باقیمانده است. در سال ۱۹۹۱ نیمی از این شهر از زیر خاکستر بیرون کشیده شد. هر ساله جمعیت زیادی از موزه طبیعی پمپی دیدن می کنند و این شهر به یکی از جاذبه های گردشگری ایتالیا تبدیل شده است.سگی که بیرون خانه ای زنجیر شده بود.همه خوابیده اند، همه سنگ شده اند، حتی کودکان شیر خواربه نظر می رسد مرد بیدار شده و بویی برده، اما …


نظرات (7)
سارا ||
جمعه 29 مهر 1390 ساعت 19:35
وحشتنناک و غیر قابل تصور بود
امتیاز: 0 1
پاسخ:
آره
غیرقابل باوره
آدم بهت زده میشه
الهام ||
شنبه 30 مهر 1390 ساعت 09:37
فکر کردن بهش هم وحشت برانگیزه تا اینکه احساسش هم بکنی
امتیاز: 0 0
الهام ||
شنبه 30 مهر 1390 ساعت 09:39
ببینم اینی که تو کامنت گذاشتی حالا یعنی چه؟
nsj alh nvn k;ki
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
کامنت روی مطلب کسی نخارد پشت من.... وبلاگتون؟
nsj alh nvn k;ki = دست شما درد نکنه
جز زبان های نوینه
روشنک ||
شنبه 30 مهر 1390 ساعت 19:37
سلام

تحت تاثیر قرار گرفتم
غمناک بود در یه لحظه !
جلوی اشکامو نتونستم بگیرم
.................
امتیاز: 0 1
سمیرا ||
دوشنبه 2 آبان 1390 ساعت 16:26
خوشحالم که من اونجا نبودم !!!!!
امتیاز: 0 1
نازگل ||
چهارشنبه 4 آبان 1390 ساعت 10:27
وای خدای من .موهای تنم سیخ شد
کاش میشد از نزدیک دید
امتیاز: 1 0
صالح ||
چهارشنبه 4 آبان 1390 ساعت 21:55
از عذاب هایی هست که در قرآن آمده امثال بلاهای قوم هود ثمود و لوط ، خدایا به تو پناه می بریم
امتیاز: 1 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد