X
تبلیغات
رایتل
دوشنبه 8 فروردین 1390 @ 20:19

صلیب شکسته را پیش از جنگ‌جهانی دوست داشتند

صلیب شکسته، صلیبی است که شاخه‌های آن به سمت راست یا چپ خم شده باشد. طبق اسناد باستان‌شناسی، شکلی از صلیب شکسته در تمدن باستانی سند (از ۱۹۰۰ تا ۲۶۰۰ سال پیش از میلاد) وجود داشته است و اولین نمونه‌های استفاده از صلیب شکسته مربوط به تعدادی سفال یافت شده در استان خوزستان در پنج هزار سال قبل از میلاد است.

در واقع صلیب شکسته نمادی از خوش‌شانسی تعبیر می‌شد چرا که swastika در سانسکریت به معنای هر چیز خوش یمن است؛ بنابراین این نماد در اشیا به عنوان نشانی از اقبال خوب به کار می‌رفت و برای مذاهب هندوستانی نیز هنوز نمادی مقدس شمرده می‌شود.
اما استفاده آلمان نازی از این نشان و رخدادهای پس از آن بود که نماد خوش شانسی را به نشانی از بدی بدل کرد. در زیر به مجموعه‌ایی از صلیب‌های شکسته که زمانی به عنوان نماد بخت خوب به کار می رفتند، نگاهی بیاندازید.

کارت پستالی که در انتهای آن عنوان شده، پرچم و نشان شانسش باعث راهنمایی و در امان ماندن مخاطبانش می شود…

تصویر پایین، کارت پستال تولید شده توسط کمپانی فیلیپس آمریکا در ۱۹۰۷ است که در آن با استفاده از صلیب شکسته بر خوشبختی تاکید شده است.

علاوه بر این، صلیب شکسته نشانی بود که در گذرنامه‌ی اعضای ارتش شوروی به کار می‌رفت. ببینید:

محل تولد هاکی روی یخ، استان نوا اسکوشیای کانادا بود. در اوایل قرن ۱۹، زمانیکه هنوز نماد صلیب شکسته، نمادی خوب شناخته می‌شد، چند تیم هاکی روی یخ از Swastika به عنوان نام یا لوگوی تیم‌شان استفاده می‌کردند.

نشان صلیب شکسته توسط نیروی هوایی فنلاند از ۱۹۱۸ تا ۱۹۴۵ استفاده می‌شد.

و همانطور هم که در ابتدا اشاره کردم، هنوز مذاهب هندوستانی از این نماد استفاده می‌کنند. در تصویر زیر شمع‌های روشن جشن دیوالی را می‌بینید که برای خوش یمنی به شکل صلیب شکسته در آمده‌اند.

می‌توانید از اینجا و اینجا بیشتر ببینید و بخوانید.

نظرات (2)
آریا ||
دوشنبه 8 فروردین 1390 ساعت 21:24
اینم خیلی جالب بود
امتیاز: 0 0
. ||
سه‌شنبه 9 فروردین 1390 ساعت 01:24
جالب بود
و جدید
موفق باشی
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد